5 Najczęstszych Błędów, Których Należy Unikać Projektując łazienkę!

Projektowanie łazienki może być ekscytującym zadaniem, ale jednocześnie wymaga uwagi i ostrożności, aby uniknąć powszechnych błędów, które mogą wpłynąć na funkcjonalność i estetykę tego pomieszczenia. Oto kilka z nich!

  1. Brak odpowiedniego planowania przestrzeni: Jednym z najczęstszych błędów jest niewłaściwe planowanie przestrzeni w łazience. Niezależnie od tego, czy masz małą czy dużą łazienkę, ważne jest, aby dobrze rozplanować umiejscowienie sanitariatów, prysznicu, wanny, umywalki i innych elementów. Upewnij się, że jest wystarczająco miejsca do swobodnego poruszania się i korzystania z tych elementów. Pamiętaj, że oś toalety, podobnie jak umywalki powinna znajdować się minimum 40cm od ściany. Z kolei przed umywalką potrzebujemy minimum 80cm, a toaletą jedynie o 10cm mniej. Pamiętaj, że za miską wc należy przewidzieć także między 8-20cm na stelaż podtynkowy. A minimalne wymiary prysznica to ok. 80x80cm.
  2. Niewłaściwe oświetlenie: Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w łazience, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i atmosfery. Częsty błąd polega na niewłaściwym doborze oświetlenia lub niewystarczającej ilości światła. Upewnij się, że masz odpowiednie oświetlenie ogólne, jak i punktowe, aby zapewnić dobrą widoczność w całej łazience oraz aby nie zasłaniać sobie światła przed lustrem własnym ciałem.. Pamiętaj także, że w strefach mokrych należy stosować oprawy z odpowiednim zabezpieczeniem IP.
  3. Brak odpowiedniej wentylacji: Łazienka jest miejscem, gdzie często gromadzi się wilgoć i para wodna. Brak odpowiedniej wentylacji będzie prowadzić do powstawania pleśni, problemów z wilgocią oraz nieprzyjemnych zapachów. Upewnij się, że łazienka jest wyposażona w dobrą wentylację, a drzwi posiadają podcięcie wentylacyjne o odpowiedniej wielkości.
  4. Nieodpowiedni materiały wykończeniowe: Błąd w wyborze materiałów wykończeniowych, takich jak np. płytki może prowadzić do trudności w utrzymaniu czystości, uszkodzeń i szybkiego zużycia. Wybierz materiały, które są odporne na wilgoć, łatwe do czyszczenia i trwałe, aby zapewnić długotrwałą estetykę i funkcjonalność. Przykładem takiego błędu jest płytka w połysku zastosowana na podłodze, a w szczególności pod prysznicem. Może być ona przyczyną upadku po postawieniu na niej mokrej stopy. Przesadzić można jednak także w drugą stronę, stosując płytki o bardzo wyraźnej fakturze (wysokich współczynnikach antypoślizgowości R np. R12, R11). Takie płytki będą bardzo trudne do utrzymania w czystości. W ich zagłębieniach będzie zbierać się nie tylko brud, ale także kamień.
  5. Niewłaściwe umiejscowienie gniazdek elektrycznych: Zwróć uwagę także na umiejscowienie gniazdek elektrycznych w łazience. Umieść je z dala od źródeł wody (min. 60cm) i wilgoci. Warto pamiętać o stosowaniu gniazd i włączników o odpowiednich współczynnikach IP. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość gniazdek, aby móc podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia elektryczne. My lubimy stosować gniazda w szufladach pod umywalkami, tak aby mieć zawsze podłączaną, a jednocześnie nie na widoku np. suszarkę.
Podziel się