Minimalizm z eklektycznym twistem

Mieszkanie zostało zaprojektowane jako hołd dla minimalizmu i ponadczasowego wzornictwa oraz ukłon dla dyskretnego eklektyzmu. 

Projekt zakładał od samego początku wyburzenie ścian i pełne otwarcie przestrzeni. W 100-metrowym mieszkaniu wytyczono blisko 90 metrowy open space, którym znalazły się nie tylko kuchnia i salon, ale także sypialnia. Pozostałe 10m2 zostało podzielone między łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Taka elastyczna i łatwo modyfikowalna przestrzeń doskonale sprawdza się przy aktywnym życiu w centrum miasta jej dwójki mieszkańców.

Ramą dla projektu były surowe, żelbetowe ściany konstrukcyjne, które już na etapie budowy pozostawiono nieotynkowane. Stalowa belka przecinająca kuchnię została pomalowana na czarno. Komplementują ją pionowe grzejniki w zbliżonym kolorze. Te industrialne elementy zostały uzupełnione jasnoszarą cienkowarstwową posadzką betonową, która koresponduje z malowanymi na ten sam odcień licznymi oknami.

W takim kontekście duża, biała, monolityczna wyspa kuchenna stanowi serce domu. Kontrastowa do niej czarna magnetyczno-kredowa płaszczyzna skrywa funkcjonalne półki na ulubione kubki. Wtóruje im oszczędna w swojej formie i modułowa sofa od BoConcept.

Sprowadzona do podstawowych kolorów i form minimalistyczna baza jest ocieplona pionowymi i poziomymi płaszczyznami naturalnego drewna w kuchni, sypialni oraz holu, a także drewnianym blatem stołu.

Osobistego charakteru dodają eklektyczne meble i dekoracje takie, jak: regał z drewnianego czółna z Polinezji, ponad 100letnie pianino, drewniane malowane także na czarno krzesła, które są wspomnieniem po ojcu stolarzu oraz tablica „cukiernia”, która przywodzi właścicielce pamięć o dziadku i jego pierwszej cukierni.

Ręcznie malowane drzewo na ścianie i drzwiach wykonała poznańska artystka Olga Kobylańska.

Jako uzupełnienie otwartej przestrzeni w mieszkaniu znajduje się biało-czarna minimalistyczna łazienka, która jest dla właścicieli prawdziwą oazą spokoju. Zaprojektowano tutaj na całą szerokość pomieszczenia prysznic typu walk-in z dużą deszczownicą. Czarna żywiczna podłoga kontrastuje z wykończonymi także żywicą, białymi ścianami oraz piękną, stalową, minimalistyczną umywalką, która wydaje się delikatnie unosić nad dużym białym blatem z ukrytą szufladą.  Całość dopełniają minimalistyczne i bardzo funkcjonalne akcesoria łazienkowe od DabStory.

Współpraca przy sesji zdjęciowej: For. Yassen Hristov, stylizacja: Aleksandra Sowińska

Zdjęcia zostały opublikowane w czewrwcu 2023r w magazynie Design Alive, a także w White Mad Magazine oraz PLN Design.

Podziel się